Seznam forumov   Pomoč  
Registriraj se!  Prijava
Seznam forumov Izkoriščanje energije vetra Izkoriščanje energije vetra

Vetrna Elektrarna

Izkoriščanje vetra je v Soveniji še zaenkrat bolj slabo zastopano. Nekateri pa se kljub vsemu odločijo za samostojne gradnje.

Vetrna Elektrarna

OdgovorNapisal/-a iskra » Če jan 06, 2011 10:20 am

Pred časom sem s prijatelji začel z eno vetrno elktrarno. No največ pozornosti smo dali na sam generator in konstrukcijo zaščite pred premočnim vetrom. Ker je bila mišljena kot samogradnja , smo poizkušali čimbolj poenostaviti sestavne dele.
Izkazalo se je , da na žalost ne gre brez zahtevne tehnologije (laserski razrez....)
za začetek predstavim idejo.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.Prosimo PRIJAVITE / REGISTRIRAJETE se!
iskra

Kraj: Sežana

Pozdravljen Iskra!

OdgovorNapisal/-a zamot1 » Po jan 10, 2011 10:31 pm

Iz obrtniškega foruma si kar poniknil, te čisto razumem, en kup nakladanja in nič resnega dela. Moji izdelki so vidni na Strojniškem forumu pod naslovom Vetrne elektrarne tretjič. Generator je v fazi meritev in počasi grizem proti cilju. Spomladi se bo že vrtelo v kombinaciji z Savonius-ko. Če pa misli kdo da bi slike pripel tudi na ta forum pa naj mi to sporoči :roll:

LP Zamot
zamot1

Re: Vetrna Elektrarna

OdgovorNapisal/-a solomojster » To jan 11, 2011 7:33 am

Zamot moj pozdrav :shake: .Vsak pridobljen kilovat nam dosti pomeni.Predvsem pa ta ,ki je narejen v samogradnji.Kupovanje drage tuje opreme ,večkrat ne opraviči donosa.
Ker vemo, da je za tabo veliko :kaffe: bi bili veseli ,da bi lastne izkušnje delil z nami.

Še enkrat :shake:
solomojster

Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a iskra » To jan 11, 2011 9:26 am

Pozdravljen , bi bil vesel slik. Mene najbolj matra pri vetrni to , da ni niti v samogradnji rentabilna. Pa pri tem ne mislim na prodajo energije. Prav pride le v kombinaciji z ostalimi viri in to tam kjer ni elektra.
Od vetrne pa si mi najbolj dopade generator in mislim da je uporaben še za kako drugo kombinacijo.
Tretja svar ki me malo muči pri vetrni (vsaj pri meni) je pa BURJA . vraga pametnega vetra pri nas ni -razen burje , ki pa ni uporabna za te zadeve......
Ja kar se tiče generatorja , pa bo verjetno prav prišel pri kakšnem stirlingu v kombinaciji z ogledalom..
iskra

Ideje izpod odeje!

OdgovorNapisal/-a zamot1 » To jan 11, 2011 8:37 pm

Iskra : imam idejo kako kompenzirati sunke vetra in ukrotiti premočan veter kakor tudi kako dobiti nekaj toka pri majhnem številu obratov (namerno nisem napisal hitrost vetra) generatorja.
A: do prvega maja bom imel sigurno že montirano mojo savoniusko na slemenu € lesene kučice kupljene v Bauhausu in povezano preko " kompenzatorja" z generatorjem ki bo namontiran na tleh, vetrna turbina pa na višini cca 5-6 m
B: moja savoniuska se vrti že nekaj časa brez problemov v vsakem vetru in če jo dobro pogledaš bi rekel da na zdrži niti malo večjega "prdca" z generatorjem ki ga delam iz direkt drive motorja bo pa taprava kombinacija- trifazni generator z 12 špulami po fazi= 36 špul
C: poslastica bo pa ta generator na katerem delam meritve, načrte bom pa pripel malo kasneje ko se bo teorija in praksa združila v eno.

LP Zamot
zamot1

OdgovorNapisal/-a iskra » Sr jan 12, 2011 9:53 am

Ja postaja zanimivo (bo še mene kaj zagrabilo-saj veš če ni sogovornikov ni volje)
Pripni slike , da si malo ogledamo , pa še vezavo generatorja .Bom pripel še "metodo merjenja izkoristka generatorja" . Tako da bodo meritve povsem točne.
iskra

OdgovorNapisal/-a Oglasevanje » To jan 25, 2011 11:46 pm

[adpartner1][/adpartner1]
Oglasevanje

OdgovorNapisal/-a Bruce » To apr 05, 2011 1:38 am

Pozdravljeni!

Mene pa zanima, če ma kdo kake podatke kak je glede zakonadaje in gradbenih dovoljenj glede postavitve vetrnice, ki bi proizvedla okrog 10kW el. energije.

Lp!
Bruce

OdgovorNapisal/-a iskra » To apr 05, 2011 8:38 am

Bruce je napisal/-a:Pozdravljeni!

Mene pa zanima, če ma kdo kake podatke kak je glede zakonadaje in gradbenih dovoljenj glede postavitve vetrnice, ki bi proizvedla okrog 10kW el. energije.

Lp!
Po spominu so bile 2 omejitvi (za gradnjo brez gradbenega -samo priglasitev) MOČ 50 KW in višina 5 m Za priklop na omrežje pa je potrebno precej dovoljenj in pogodb.
iskra

OdgovorNapisal/-a Bruce » To apr 05, 2011 9:28 pm

Torej do 50 kW in višine do 5m ne rabiš gradbenega dovoljenja? Maš mogoče bolj podrobne podatke, kakšna dovoljenja in pogodbe vse rabiš za priklop na omrežje oz. kam se naj obrnem, da bi dobil vse te podatke?

Pa hvala za odgovor!
Bruce

OdgovorNapisal/-a Bruce » To apr 05, 2011 9:34 pm

Zanima me še, če morda veš, kak je kaj s subvencijami pri postavitvi takšne vetrnice?

LP!
Bruce

OdgovorNapisal/-a iskra » To apr 05, 2011 10:45 pm

Bom poiskal . Samo vetrne so bolj tako :( Majhni izkoristki , velika vlaganja in kadar rabiš --- ni vetra... :) . Se mi pa zdi dobra stvarca v kombinaciji z ostalimi viri. Recimo s FV .. kadar ni sonca (nevihta dež... ponoči... ) pa lahko nekaj energije pridobimo tudi z njo.
Da razložim moje pomisleke..
Res je da izračuni kažejo da se recimo denar za investicijo kmalu povrne (par let) , vendar to velja le ob državnih subvencijah.. (trikrat bolje plačana elektrika od one na tržišču). To pa se mi ne zdi prav , saj dejansko CO2 pretakamo iz enega vira v drugi. Bolj pametno se mi zdi v takih primerih varčevati . Recimo vetrna centrala je zelo primerna za to , saj kmalu spoznaš kako težko je priti do energije (ki jo sedaj tako lahkomiselno trošimo)
No da bi prodajal energijo "elektru" pa bolj težko verjamem , saj je tam že močno vsidran "vetrni lobi".
Za kakšno KW (ali tam okoli) vetrno , pa sem tudi jaz navdušen , saj se mi zdi da bi nekaj "neodvisnosti" le prinesla :shake:
iskra

OdgovorNapisal/-a peropero » To apr 24, 2012 8:50 pm

pozdravljeni , meni mi pa zanima ce se lahko malo vetrni generator (500w-1 kw) priklopi na omrezje brez kakrsih koli papirjev ? cel generator je visina/sirina 1,5m . v italiji je recimo mozno brez kakrsnih koli papirjev za ta generator do 1,5 metra . LP
peropero

OdgovorNapisal/-a iskra » Sr apr 25, 2012 9:10 am

Ni mi jasno vprašanje. Kaj misliš prodajati "elektriko" ? Potem je odgovor NE. Rabiš cel kup dovoljenj .
iskra

OdgovorNapisal/-a Edo » Sr apr 25, 2012 11:39 am

iskra je napisal/-a:Ni mi jasno vprašanje. Kaj misliš prodajati "elektriko" ? Potem je odgovor NE. Rabiš cel kup dovoljenj .

Se mi zdi, da je pisal google prvajalnik.
Edo

Kraj: Komen

Naslednja

Vrni se na Izkoriščanje energije vetra

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost