Seznam forumov   Pomoč  
Registriraj se!  Prijava
Seznam forumov Alternativni viri energije Samogradnje

Peletni gorilnik by Jernej

Ali ste se lotili samogradnje česar kar lahko izkorišča alternativne vire energije

Peletni gorilnik by Jernej

OdgovorNapisal/-a admin » Če jan 12, 2012 12:38 am

Tukaj lahko postavite vprašanje ali delite z ostalimi ugotovitve pri samogradnji Peletnega gorilnika.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin

Kraj: Kranj

Re: Peletni gorilnik by Jernej

OdgovorNapisal/-a admin » Če jan 12, 2012 1:09 am

Uporabniški avatar
admin
Site Admin

OdgovorNapisal/-a juremm » Če jan 12, 2012 10:55 am

Jernej,

zanima me, kje se nabira pepel?

Lp
Jure
juremm

OdgovorNapisal/-a solomojster » Če jan 12, 2012 12:35 pm

Zanima me tip peči in tip grelca.
Ali je možno kurjenje drvi v isti peči ?
Lahko pričakujemo kosovnico z merami za gorilec?
Mogoče zadeva deluje tudi na sekance?
Kakšna je cena motorja z polžem?

Še enkrat moje :shake:
solomojster

Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a aly » Pe jan 13, 2012 12:21 am

Najprej čestitke z moje strani!

Ker se sam odločam za izgradnjo gorilca, me zanima ali naj gorilec montiram na obstoječo peč na drva spodaj, kjer pobiram ven pepel, ali zgoraj...neka "moja" logika mi pravi spodaj, saj imam zgoraj kjer v peč vstavljam drva nasproti že prekat od dimnika.... :hmm:

Pa še nekaj me zanima... Kje najceneje kupujete pelete? Jih kupujete pri nas, ali je ceneje iz sosednje Avstrije kot pravijo?
aly

Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a admin » Pe jan 13, 2012 12:39 am

Jernej kolikor vem peletov več ne kupuje saj je izdelal tudi lastno Peletirko in jih izdeluje sam. Članek o njej bo objavljen najkasneje v začetku naslednjega tedna.

Boris
Uporabniški avatar
admin
Site Admin

OdgovorNapisal/-a iskraj » So jan 14, 2012 1:52 am

Pozdravljeni.
Najprej bi vam rad povedal, da nisem kakšen strokovnjak iz tega področja temveč lesar. Zato bodo tudi vsi odgovori, ki jih bom napisal le odgovori nekoga, ki ima izkušnjo s svojim izdelkom in ni teoretično podkovan na področju kamor se je spustil.
Nekaj odgovorov:
1. Zrak, ki je potreben za gorenje skupaj s plamenom odnese pepel iz kurišča. Pepel se odloži na dnu peči.
2.Peč na katero sem privil gorilnik je stara peč na pirolizo (uplinjanje polen). Gorilnik sem montiral na zgornja vrata skozi katera so se nalagala polena. Plamen gori v nakladalni prostor, nato pa gre vročina skozi zgorevalno šobo v zgorevalno komoro in nato skozi cevni izmenjevalec v dimnik. Zaradi tako dolge poti dimnih plinov se le ti dodobra ohladijo in temperaturo predajo vodi v peči.
3. Kurjenje drv v isti peči bi bilo možno, bi pa bilo nalaganje oteženo. Odkar imamo peč predelano na pelete še nismo poizkusili z drvmi.
4. Skica z merami je v delu.
5. Sistem ne deluje na sekance. Polž za sekance bi moral biti veliko večji in močnejši tudi sekanci se po takšni cevi ne bi vsipali v gorilnik. Bi pa gotovo dovolj dobro goreli, če bi jih le uspel spraviti v gorilnik.
6. Cene motorja s polžem ne poznam (jaz sem dobil rabljenega). Na Bolhi pa ima nekdo oglas za prodajo gorilnikov in pri njem je po mojih informacijah možno dobiti tudi polže po približno 300 EUR.
7. Jaz bi gorilnik postavil tako da bi dobil čimdaljšo pot dimnih plinov v peči. Če postaviš gorilnik na spodnja vrata, lahko s kovinsko ploščo prisiliš dimne pline da potujejo po daljši poti. Skozi zgornja vrata pa lahko tudi vidiš kako gorilnik dela in ga lažje nastaviš.
8. Lansko sezono, ko še nisem imel svoje peletirke sem pelete še kupoval. Preizkusil sem pelete sedmih proizvajalcev in vsi so bili zelo izenačeni. Samo pri enem proizvajalcu (ne sprašujte me pri katerem, ker sem pozabil) sem naletel na pelete, ki so puščali nekaj več žlindre. To pomeni, da sem moral pri teh peletih gorilnik s sesalcem očistiti enkrat na teden. Čiščenje gorilca s sesalcem zahteva dobro minuto dela. Pri vseh drugih proizvajalcih sem gorilnik skupaj s pečjo čistil na dva do tri tedne.

Lep pozdrav
Jernej
iskraj

OdgovorNapisal/-a Edo » So jan 14, 2012 9:10 pm

Zanima me kako točno prihaja zrak v gorilec? Samo s spodnje strani, ali pa imate tudi kakšne šobe za dovajanje sekundarnega zraka v sprednji del gorilca kjer gre ven ogenj?
Edo

Kraj: Komen

OdgovorNapisal/-a iskraj » Po jan 16, 2012 12:30 am

Edo pozdravljen.
Ogret zrak izstopa v gorilnik tudi od zgoraj - v plamen. Na skici boš lahko opazil luknje v šamotu (pod kotom).

Lep dan
Jernej
iskraj

OdgovorNapisal/-a ALIE » Po jan 16, 2012 11:40 am

Jernej Pozdravljen !

Evo v petek sem sem si z sodelavcem ogledal tvojo peletirko in je odlično izdelana .
V soboto sem v Gorici kupil kombinirano peč olje drva piroliza.
(Timex spodnji del na linku http://www.timex.si/ogrevalnenaprave/c12/40) za 300€ komplet z vsem .
Stara je sicer dvajset let vendar je del na trda goriva popolnoma nerabljen . Včeraj sem že izrezal luknjo za gorilnik in narezal šamot sedaj pa moram nabaviti ognjevarno pločevino , zanima me kje si jo ti nabavil .
(elektroniko, grelno patrono ,ventilator itd že imam)
Iz rizbe je razvidno , da imaš v gorilniku rešetko (pepelnik) kovinsko, kakšne luknjice in koliko jih je navrtanih .
Risbo si verjetno risal v Acadu , se priporočam za datoteko.
Hvala z odgovor
Lp Aleš
LP Aleš
Uporabniški avatar
ALIE

Kraj: logatec

OdgovorNapisal/-a solomojster » To jan 17, 2012 12:56 pm

Pozdravljen Alie.
Vidim ,da si se resno spoprimil z peletnim gorilcem in ogrevanjem na pelete.Nam lahko poslikaš novo pridobitev in kje si zrezal odprtino ? Glede na to ,da je peč starejše izvedbe ima ventilator za podpih na vratih ali na dimniku ? (piroliza)
solomojster

Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a ALIE » To jan 17, 2012 2:14 pm

Pozdravljen !
Ventilator ima na vmesnem prostoru med zgornjimi in spodnjimi vrati , del zraka vpihuje v gornji del kjer poteka primarno izgorevanje manjši del zraka pa vpihuje v izgorevalno komoro med zgornjim in spodnjim prostorom kjer nastopi sekundarno izgorevanje . če klikneš link( http://www.timex.si/template/system/sys_image.php?142) vidiš sliko peči v prerezu (peč je bila pred 22leti praktično identična kot je danes ).
V dimniku nima ventilatorja . Gorilnik za pelete pa delam po Jernejevem načrtu , bo pa malce modificiran glede na peč.
Bom poslikal in pripopal ko bo kaj pokazati.
LP Aleš
LP Aleš
Uporabniški avatar
ALIE

OdgovorNapisal/-a admin » To jan 17, 2012 3:41 pm

[adpartner1][/adpartner1]
Uporabniški avatar
admin
Site Admin

OdgovorNapisal/-a admin » To jan 17, 2012 3:42 pm

ALIE upam, da kaj poprimeš fotoaparat v roko in nam pokažeš svoj izdele oziroma postopek izdelave.

Boris
Uporabniški avatar
admin
Site Admin

OdgovorNapisal/-a ALIE » To jan 17, 2012 4:48 pm

Bom , čeprav sem na fotoaparatu bol lev ampak nekaj se bo videlo .

Lp Aleš
LP Aleš
Uporabniški avatar
ALIE

Naslednja

Vrni se na Samogradnje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost