Seznam forumov   Pomoč  
Registriraj se!  Prijava
Seznam forumov Alternativni viri energije Samogradnje

Izdelava transportnega polža, kako se je lotiti ?

Ali ste se lotili samogradnje česar kar lahko izkorišča alternativne vire energije

Izdelava transportnega polža, kako se je lotiti ?

OdgovorNapisal/-a primoz » Če dec 13, 2012 10:18 pm

Kolega je naročil gorilnik lamborgini brez dozirnega polža in sedaj me prosi če bi mu lahko pomagal naredit polža doma, seveda ve da bo to nekaj stalo, ampak pravi da se mu je zdelo butasto metat 350 evrov za dozator ker nej bi izgledal vreden precej manj.

Torej rabi vijačnico, cev, motor z reduktorjem, to mi prvo pade na pamet.
Kakšen motor bi bil primeren, verjetno tisti od brisalcev ni OK. ali pač ?
primoz

Re: Izdelava transportnega polža, kako se je lotiti ?

OdgovorNapisal/-a iskra » So dec 15, 2012 8:22 pm

Zakaj pa ne ? Seveda potrebuje še elektroniko poleg (za pravo hitrost ) . Pa paziti je potrebno , da ni kje blizu "vroče" - saj so v reduktorju-polžu plastični zobniki.
iskra

Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a primoz » So dec 15, 2012 8:40 pm

Aha se pravi ni pomembno kok obratov na min ima motor z reduktorjem, recimo na pamet 5, kot razumem (če prav ne vem) ga sproži elektonika na gorilniku samem, za nek določen čas.

Kje pa bi dobil pri nas tak motroček z reduktorjem kot na sliki ?
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.Prosimo PRIJAVITE / REGISTRIRAJETE se!
primoz

OdgovorNapisal/-a solomojster » So dec 15, 2012 9:37 pm

Taki motorji so kar dragi;
http://www.ricambistufe.com/c.asp?c=Mot ... llet&i=170
Ker boš imel kratkega polža v gorilcu ,bi morda šlo z motorčkom ražnja v pečici.Vsaj jaz bi poskusil.Teh motorčkov je kar nekaj v odsluženih pečicah.
Edina ovira je ker so malo muhasti in se vrtijo po svoje.
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtop ... ount=10000

http://www.batis.hr/images/imagesartikli/RAZ2MR.jpg
solomojster

Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a primoz » So dec 15, 2012 10:28 pm

Solomojster tole na žalost ni za moj gorilnik :)

Kolega je naročil gorilnik lamborgini brez dozirnega polža in sedaj me prosi če bi mu lahko pomagal naredit polža doma, seveda ve da bo to nekaj stalo, ampak pravi da se mu je zdelo butasto metat 350 evrov za dozator ker nej bi izgledal vreden precej manj.

V bistvu naju zeza samo motor, vijačnico dobiš brez problema, cev ni problem, podrejat os na katero se privijači ali privari vijačnico tud ni problem , problem je samo v motorju in reduktorju.

Jest imam doma dva motorja za zadnji brisalec od nekega VW in tudi reduktor od fleksarce, v končni fazi bi lahko ponucal to, ampak ne vem kako krmilit tak motor da bo kompatibilen z gorilnikom ?

Jaz si predstavljam da pač elektronika gorilnika deluje kot stikalo in ko rabi pelete pač prižge polža, verjetno mora prej vedet kok obratov ima polž na minuto da ga vklopi za ravno pravi čas ?

Zato me zanima če kdo ima takega polža in bi bil pripravljen dat podatke kako zgleda pod pokrovčkom kjer je pogon polža.

edit: aja še tole, verjetno 2 obrata na minuto ne bo dovolj ker tukaj zgledajo dokaj obetavno http://www.first.si/STRANI/b-raznja.htm
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.Prosimo PRIJAVITE / REGISTRIRAJETE se!
primoz

OdgovorNapisal/-a FSQ » So dec 15, 2012 11:25 pm

primoz je napisal/-a:Solomojster tole na žalost ni za moj gorilnik :)

V bistvu naju zeza samo motor, vijačnico dobiš brez problema, cev ni problem, podrejat os na katero se privijači ali privari vijačnico tud ni problem , problem je samo v motorju in reduktorju.

Jest imam doma dva motorja za zadnji brisalec od nekega VW in tudi reduktor od fleksarce, v končni fazi bi lahko ponucal to, ampak ne vem kako krmilit tak motor da bo kompatibilen z gorilnikom ?

Jaz si predstavljam da pač elektronika gorilnika deluje kot stikalo in ko rabi pelete pač prižge polža, verjetno mora prej vedet kok obratov ima polž na minuto da ga vklopi za ravno pravi čas ?

Zato me zanima če kdo ima takega polža in bi bil pripravljen dat podatke kako zgleda pod pokrovčkom kjer je pogon polža.

edit: aja še tole, verjetno 2 obrata na minuto ne bo dovolj ker tukaj zgledajo dokaj obetavno http://www.first.si/STRANI/b-raznja.htm

živjo vsem skupaj...

Zaj sicer ne vem, koliko in kako dozirajo originalni polži, sem pa zase naredil dozirnik z motorjem od brisalcev na 12V. Poanta je pac v tem, da imamo motor, ki se vklopi 3x na minuto (z relejem za brisalce), sam polž pa v tej minuti naredi 1 obrat, se pravi porine v gorilnik 7cm peletov, toliko je hod moje vijačnice... Zaenkrat je to DIY rešitev za par evrov, cevi za transport pa so kr vodovodne, ker se pač sestavijo na metražo, pa še taki fini 90 stopinjski vmesniki se dobijo, da je ql.

Morda pa komu ta ideja pride prav.

Enjoi
Vedno se najde boljša rešitev ;)
FSQ

Kraj: MARIBOR

OdgovorNapisal/-a primoz » Ne dec 16, 2012 12:19 am

Ja tud jest sem se nagibal k motorčkom brisalcev, ampak ne vem če jih bi kupljen gorilnik oz. elektronika prebavila ?

Pač vidim da ima tovarniški polž 3 žice in tudi na gorilniku so 3 priklopi, tudi na motorčku brisalcev so 3 žice. Ne vem, čakam da kdo reče kaj več, še najboljš če bi se oglasil kdo ki ime ferrolijev ali lamborghinijev gorilec.
primoz

OdgovorNapisal/-a FSQ » Ne dec 16, 2012 5:24 am

jaz na tvojem mestu bi prvo prevero, kaj ti elektronika sploh da na izhod, lahko je signal, te je bad, lahko pa da samo strom pa vklopi in izklopi po potrebi...

Motorcek za brisalce pa nima vec kot 2 kabla, vse ostalo so senzorji za racunalnik, kao delam al pa ne... Moj jih je po tej logiki imel 5 :) , rabis pa samo + in -.

Upam da ti to kaj pomaga...
FSQ

OdgovorNapisal/-a skratek13 » Ne dec 16, 2012 11:29 am

primoz je napisal/-a:Ja tud jest sem se nagibal k motorčkom brisalcev, ampak ne vem če jih bi kupljen gorilnik oz. elektronika prebavila ?

Pač vidim da ima tovarniški polž 3 žice in tudi na gorilniku so 3 priklopi, tudi na motorčku brisalcev so 3 žice. Ne vem, čakam da kdo reče kaj več, še najboljš če bi se oglasil kdo ki ime ferrolijev ali lamborghinijev gorilec.

Pozdravljeni :predam: !

Imam nekaj izkušenj s temi gorilniki, tudi polža za Lamborghini sem izdelal sam. :buter:

Torej:
1.Iz gorilnika dobiš za polža 220v!!!, tako, da če želiš uporabiti motorček od brisalcev, boš moral vmes dati usmernik iz 220vAC/12vDc. :sloksm:
2.Hitrost vrtenja motorčka z reduktorjem ne sme biti prevelika, ker ti bo mlelo pelete !! Priporočljiva hitrost je od 4 - 5,5obr./min
3. Med spiralo in steno cevi naj bo vsaj 20 mm prostora, tako da se vijačnica lahko "izmika" tistim peletom, ki se postavijo povprek,če bo razmak manjši boš spet transportiral prah !
4.Glede na hitrost vrtenja polža, prilagajaš čas vrtenja in tako nastaviš željeno količino nasipanih peletov.
5. Moč reduktorja z motorčkom je pomembna, saj mora ob polni dozirni cevi dati tudi veliko moči od sebe.Motorček od grillov iz pečic odpadejo,sicer imajo pravo hitrost, NIMAJO PA MOČI

Zaenkrat toliko, spremljam temo ! :comp:

LP Boštjan :sajonara:
Kjer je volja, tam je tudi pot !
Uporabniški avatar
skratek13

Kraj: Malečnik pri Mariboru

OdgovorNapisal/-a primoz » Ne dec 16, 2012 12:17 pm

Super :) Bi ti lahko kaj poslikal zadevo ? Zanima me še tole, kaka luknja mora biti v vratih od peči ? Baje da je 140 mm dovolj ?

Kolk kg pa mora vrtet ta motroček oz. reduktor, ker na strani kjer so motroji za ražnje so od 2.5nm (kolk je to kg ne vem) potem 25 kg in celo 120 kg http://www.first.si/STRANI/b-raznja.htm

LP

edit: takšna motorjčka sta na zalogi
primoz

OdgovorNapisal/-a admin » Ne dec 16, 2012 12:52 pm

Uporabniški avatar
admin
Site Admin

OdgovorNapisal/-a skratek13 » Ne dec 16, 2012 2:19 pm

primoz je napisal/-a:Super :) Bi ti lahko kaj poslikal zadevo ? Zanima me še tole, kaka luknja mora biti v vratih od peči ? Baje da je 140 mm dovolj ?

Kolk kg pa mora vrtet ta motroček oz. reduktor, ker na strani kjer so motroji za ražnje so od 2.5nm (kolk je to kg ne vem) potem 25 kg in celo 120 kg http://www.first.si/STRANI/b-raznja.htm

LP

edit: takšna motorjčka sta na zalogi

Ti ne priporočam vgradnje takih motorčkov na to elektroniko, ker napajanje za polža ni preko releja ampak je preko elektronike in če daš vmes kontaktor za vklop se ta ob izklopu "trese"vibrira, kar pa je zelo moteče in zmanjšuje življensko doba kontaktorja!

Se bom potrudil poslikat, ko bom utegnil, je pa malo težko, ker je vse v obratovanju.

Na naši SIME peči namenjeni za olje je kvadratna odprtina, izdelal pa sem vmesnik z odprtino fi 250mm, tako, da še je nekaj zračnosti med cevjo gorilca in vmesnikom. :hmm:

Jaz imam el. motorček z reduktorjem navora 60kg/cm, in sicer mi žene polž dolg 200 cm.
Pri čemer pa je originalna dolžina ferrolijevega polža le 140 cm.
Ta motorček z reduktorjem me je stal 30€. :ksmile:

LP Boštjan :sajonara:
Kjer je volja, tam je tudi pot !
Uporabniški avatar
skratek13

Kraj: Malečnik pri Mariboru

OdgovorNapisal/-a primoz » Ne dec 16, 2012 2:33 pm

Kje pa si ga kupil ? Se pravi rabi motor z relejem ?

LP
primoz

OdgovorNapisal/-a FSQ » Ne dec 16, 2012 4:47 pm

primoz je napisal/-a:Kje pa si ga kupil ? Se pravi rabi motor z relejem ?

LP

živjo

kot sm prebral je 220v to, kar se vklopi in izklopi. Ce mas motorcek pa ves da dela daj trafo vmes, pa naj se ta vklapla, dobis takoj 12v. Obrate se da rešit fizično, jaz sem jih z zobniki od APNa...
FSQ

OdgovorNapisal/-a primoz » Ne dec 16, 2012 5:08 pm

Za kater motorček misliš ? Ta od brisalcev ali onega za raženj ?

Tadva od brisalcev delata oba 100% sem probal, samo napajalnik bi mogu nabavit, preiskusil sem na akumulatorju, verjetno bi za pogon tega rabil nekje 12v 10 amperov ?
primoz

Naslednja

Vrni se na Samogradnje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov