Seznam forumov   Pomoč  
Registriraj se!  Prijava
Seznam forumov Alternativni viri energije Samogradnje

Peletirka by Jernej Iskra

Ali ste se lotili samogradnje česar kar lahko izkorišča alternativne vire energije

Peletirka by Jernej Iskra

OdgovorNapisal/-a admin » To jan 17, 2012 11:40 pm

Tukaj lahko debatiramo na temo Peletirka
Uporabniški avatar
admin
Site Admin

Kraj: Kranj

Re: Peletirka by Jernej Iskra

OdgovorNapisal/-a go-ahead » Sr jan 18, 2012 11:46 am

Po 14 dneh bi lahko vsaj kako fotko obesili
go-ahead

OdgovorNapisal/-a admin » Sr jan 18, 2012 2:20 pm

go-ahead .....Peletirka je poslikana in "pofilmana" na portalu http://www.alternativci.com/index.php?o ... &Itemid=73 Razen tega pa je tema o Peletirki bila objavljena včeraj o peletnem gorilniku pa je tudi že kar govora

LP

Boris
Uporabniški avatar
admin
Site Admin

Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a solomojster » Sr jan 18, 2012 9:20 pm

:kaffe: :lift:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.Prosimo PRIJAVITE / REGISTRIRAJETE se!
solomojster

Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a Edo » To jan 24, 2012 3:50 pm

Edo

Kraj: Komen

OdgovorNapisal/-a ler » Če jan 26, 2012 11:10 am

Jaz sem se lani loteli izdelave paletirke, katere pa še nisem dokončal. Nekaj slikic bom prilimal gor ko bo čas. Namen jo imam skončat v marcu. Glede na zadnji link, ki je bil pripet lahko rečem, da se skoraj ne splača podat v lastno izdelavo. Res, da bo moja z elektro motorjem 5.5kW in SKF ležaji me je do sedaj prišel material okrog 750€. Računam še okoli 50-100€, da jo skončam.
ler

OdgovorNapisal/-a iskraj » So jan 28, 2012 9:22 am

Pozdravljeni,
Res je, da je cena peletirk na zgornji povezavi mamljivo nizka, vendar ali so ti stroji dovolj kvalitetni, da bom z njimi lahko naredil nekaj ton peletov na leto. Jaz imam žal drugačne izkušnje ljudi, ki so se oglasili pri meni in prišli gledat našo peletirko. Peleti iz teh strojev niso stisnjeni kot bi morali biti. Tudi življenska doba teh peletirk, po pripovedovanju ljudi, ni preverjena.
Ne želim delati negativne reklame in bom takoj umaknil ta dopis in se opravičil, če me bo prodajalec prepričal, da nimam prav. Rad bi spoznal kakšnega človeka, ki ima tak stroj in je naredil v nekaj mesecih ali letu dni nekaj ton kvalitetnih peletov iz lesa (ne iz drugih materialov).

Jernej
Zadnjič spremenil iskraj, dne Po jan 30, 2012 8:02 am, skupaj popravljeno 1 krat.
iskraj

OdgovorNapisal/-a iskra » So jan 28, 2012 3:57 pm

Se strinjam z tvojo trditvijo Jernej. Lahko malo bolj natančno opišeš postopek pri izdelavi pelet . Kot vidim je tvoj drugačen kot pri zgoraj prikazanih (na linku) . Tam gre za suho stiskanje , pri katerem je potrebno "vajo" večkrat ponoviti , preden pridejo ven "celi peleti".
iskra

Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a lybra » To jan 31, 2012 6:46 pm

Pozdravljeni!
Ker sem nov na forumu vas najprej lepo pozdravljam.
Imam nekaj vprašanj za Jerneja. Zanima me priprava žaganja. Kako kontroliraš dodajanje vode oziroma kdaj veš kdaj je dovolj vlage v žaganju. Ali se matrica kdaj zamaši in ali jo je potrebno po prenehanju delovanja vsakič očistiti. Zanima me tudi ali so matrica in oba valja izdelana iz kakšnega posebnega materiala in ali so ti potem toplotno obdelani. Kako veliki so ležaji ter kako sta varovana valja da se ne snameta z osi. Ali je možno dobiti kakšen načrt peletirke in slike reduktorja. Ali je prestavno razmerje doseženo na podlagi polža ali stožčastih zobnikov in kako močan je ta reduktor. Zanima me tudi koliko časa je potrebno da dosežeš kvaliteno izdelavo peletov in kolikšna je prava količina žaganja ki se dozira v paletirko. Ali je to zelo pomembno?
Precej sem premišljeval ali bi si kupil peletirko moči 7.5 kW ki stane cca 1400 eur vendar bi rad predhodno dobil mnenje kakšnega ki ima to kitajsko peletirko. Peletirko bi imel samo za svoje potrebe cca 4-5 ton letno. Imam pa tudi možnost da si jo naredim sam vendar potrebujem primeren reduktor z motorjem. Ostalo si lahko naredim sam.
LP. Bojan
lybra

OdgovorNapisal/-a iskraj » Sr feb 01, 2012 8:21 am

Nekaj odgovorov za Bojana.
Po izobrazbi sem lesar zato moji odgovori temeljijo predvsem na izkušnjah in na tem kar sem našel v literaturi (predvsem na internetu).
Način dodajanja vode je opisan v opisu projekta. S krogličnim ventilom nastavljam količino pretoka, elektromagnetni ventil pa poskrbi, da voda doteka v polža takrat ko polž obratuje (tako nam ne zalije spodnjega dela polža kadar ta ne dela). Ker je polž brez jedra (samo vijačnica) je v njem veliko več spodsipanja kot če bi imeli jedro, tako se material zelo dobro pomeša z vodo.
Če ne vem odkod je material in nisem prepričan o njegovi vlažnosti, vlažnost pomerim z ročnim vlagomerom. Za material iz delavnice pa že vem koliko vode je potrebno dodati (na ventilu imam skalo).
Največja umetnost je zagon peletirke. Dokler matrika ni segreta. Po 15-ih do 20-ih minutah peletirka dela brez težav. V tem času je tudi največ možnosti, da se ti naredi med matriko in valjem podplat, ki je tako trd, da onemogoči izdelavo peletov. Lahko postane tako debel, da ustavi motor. Pogosto je vzrok nepravilna vlaga materiala. Ko je matrika segreta ni več nobenih težav in stroj sam dela (do večera, če je toliko materiala). Potrebna je le kontrola ali ima dovolj materiala v zalogovniku in ali je v posodi za pelete dovolj prostora. Ko zaključim z delom, na matriko zlijem malo olja (0.5 dcl). To olje se, ko je matrika še vroča, odlično vpije v pelete, ki so ostali v matriki. Ko naslednjič vključim stroj in vsujem žaganje, ti peleti kar sami padejo iz matrike. Obenem pa je to tudi zaščita matrike pred oksidacijo.
Ko peletrika dela so valji lahko v celoti zasuti z materialom. Pri meni je to pogoj za vklapljanje in izklapljanje stikal za avtomatsko dodajanje materiala.
Material za valj in matriko je lahko JUS Č.4321. Zaenkrat peletirka dela kar z nepoboljšanim materialom (brez cementacije). Želel sem videti koliko ton peletov bom lahko naredil z "navadnim železom".
Pritrditev valjev ti bo naredil vsak strugar. Jaz imam izvedbo z vijakom in podložko. Zaenkrat v valjih uporabljam najenostavnejše in najcenejše ležaje. Enoredni kroglični ležaj d=40, D=90, širina mislim da 22mm. Cena takšnega ležaja je okoli 7 EUR in zaenkrat še delam s prvima dvema (po petih tonah peletov). Ko bom na novo delal valje in matriko bom uporabil v vsakem kolesu po dva taka ležaja (sedaj imam v vsakem kolesu le po en enoredni kroglični ležaj) ali še bolje po dva valjčno konusna ležaja.
Reduktor je zobniški (poševno ozobljenje). Polžni reduktor se je zelo grel (nad 90 stopinj po dveh urah dela). Sedanji pa je tudi po osmih urah dela normalno topel (max 45 stopinj). Maksimalni navor na izstopni osi je 320 Nm. Takšnega sem dobil na Bolhi. Če bi kupoval novega bi kupil malo močnejšega.
Pred nakupom "Kitajske" peletirke prosi prodajalca za referenčno listo in si peletirko oglej pri nekom, ki na leto naredi nekaj ton peletov.

Jernej
Zadnjič spremenil iskraj, dne To mar 12, 2013 1:30 pm, skupaj popravljeno 2 krat.
iskraj

OdgovorNapisal/-a lybra » Sr feb 01, 2012 12:56 pm

Zdravo!

Jernej hvala za tako izčrpen odgovor.
Zanima me še ali je matrica na zgornji strani popolnoma ravna in je proti gredi malo zaobljen radij zaradi zareznega učinka. Ali so luknje izvrtane samo s svedrom in je potem posnet samo rob izvrtine ali so konične ? Ali lahko tvojo matrico obrneš okrog v primeru obrabe zgornje površine? Zanima me tudi zakaj si se odločil le za dve vrsti izvrtin na matrici in zakaj nisi razširil valja in bi dodal še kakšno dodatno vrsto lukenj.
Če sem te prav razumel trenutno vodo dodajaš po občutku. Kolikšen je razmak valjev od matrice in ali lahko to kaj nastavljaš. Pri kitajskih peletirkah je razvidno da s stranskima vijakoma stisneš valja proti matrici. Ali si ta razmak moral kaj nastavljati. Glede na konstrukcijo iz filma menim da to lahko nastavljaš le z kakšno dodatno tanko podložko na gredi valjev, ki je nataknjena na pokončno gred ki vrti valja. Ali imaš še kakšne slike med samo izdelavo peletirke (npr. pred sestavljanjem in kakšno sliko reduktorja in motorja od blizu. Predvidevam da imaš trofazni motor z obrati 1430 vrt/min in reduktor s prestavo približno 15 in če sem prav videl iz posnetka motor poganja reduktor s klinastimi jermeni.
Kakšne so tvoje izkušnje z žaganjem iz žage (npr. smrekovo) ki je običajno mokro? Kot sem prebral si ga predhodno sušil na zraku cca 3 dni da se je nekoliko posušilo. Ali je po tvojem mnenju precej dela s takim žaganjem. Jaz žal nimam svojega žaganja zato sem imel namen kupovati sveže smrekovo žaganje. Ali porabiš manj časa za nastavitev s tvojim odpadnim žaganjem kot z delno sušenem smrekovim žaganjem? Zanima me tudi koliko m3 mokrega žaganja potrebuješ za tono peletov npr če ga greš ponj na kakšno žago in ti ga npr. nasuje v big bag vrečo kjer lahko na koncu žaganje malo potlačiš. Teža m3 suhega žaganje je precej manjša.

Lp. Bojan
lybra

OdgovorNapisal/-a iskraj » Sr feb 01, 2012 5:10 pm

Za Bojana,
Matrika je ravna. Luknje so vrtane z navadnim svedrom (vodno hlajenje, avtomatski pomik svedra) in nato na roko (ročna vrtalka) malo spolirane (brusni papir 120 in nato 220). Matrike zaradi glavnega ležaja, ki je vpet na spodnji strani matrike in tesnilnega obroča (filc) ne morem obrniti.
Predno mi je uspelo poiskati pravo kombinacijo moči motorja, števila vrtljajev reduktorja, velikosti matrike in valjev, oblike lukenj sem naredil kar nekaj poizkusov in skoraj obupal. Na prvi matriki sem imel štiri vrste lukenj. Zaradi zelo velikih sil, ki nastanejo pri stiskanju se je motor pregreval ali včasih celo ustavil (bimetal). Zato sem se raje odločil za dve vrsti in nekoliko manjšo kapaciteto a daljšo življensko dobo. Groba ocena za izračun moči motorja je 25 kvadratnih centimetrov uporabne matrike na 1kW moči motorja. Po tem pravilu bi jaz moral imeti 5 kW motor namesto 7.5 kW. Teoretična zahteva se je meni v praksi izkazala kot pravilno, saj s tem motorjem nisem mogel delati na peletirki s štirimi vrstami. Ko gledaš film na računalniku peletrika izgleda kot kavni mlinček a je v resnici stiskalnica in kot tako jo moraš tudi narediti. To marsikoga zanese.
Dodajanje vode sem od začetka meril (vlažnost, količine, teže) in si pridobil izkušnje. Sedaj gre lažje.
Valji ne smejo teči neposredno po matriki. V tem primeru se ležaji hitro uničijo. Jaz sem jih uničil nekaj kompletov preden sem izvedel, da je potreben razmik. Jaz imam nastavljenega na 0.8 mm. Nastavljam ga lahko s podložkami med gredjo in nosilcem valjev (imam 10 podložk debeline 0.2 mm).
Žal dodatnih fotografij nimam. Lahko se oglasiš pri meni. Sem na polovici poti med Ljubljano in Vrhniko, in si sam ogledaš kar potrebuješ.
Motor ima 1430 min-1, moč 7.5 kW, direktni zagon (industrijska izvedba motorja), čeprav imamo v omari vgrajeno zvezda trikot avtomatiko.
Sveže žaganje sem poizkusil peletirati enkrat. Kupil sem 7 kubikov svežega žaganja (po zelo, zelo nizki ceni) ga v treh dneh posušil na dvorišču in speletiral dobro polovico žaganja. Peleti niso bili lepi in trdi kot ostali, ker je bil material še nekoliko prevlažen a so bili uporabni. Ostalo žaganje sem mešal med naše ostanke (tudi med iverko in mediapan).
Z nastavljanjem stroja ni nič dela. Vedno je isto nastavljen. Le zagon do delovne temperature je bolj enostaven z materialom, ki ga pogosteje uporabljam.
Kubični meter suhega smrekovega žaganja ima okoli 150 kg (0.33 m3 lesa). Pomeni, da za eno tono smrekovih peletov potrebuješ okoli 7 m3 smrekovega žaganja.

Jernej
Zadnjič spremenil iskraj, dne To mar 12, 2013 1:35 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
iskraj

OdgovorNapisal/-a lybra » Sr feb 01, 2012 7:12 pm

Za Jernjeja

Še enkrat hvala za zelo izčrpen odgovor. Na omenjeni internetni strani sem videl zelo koristne informacije in zasnovo. Zanima me ali si kaj poizvedoval po peletirki-kakšna je kaj cena.
Zelo pa me zanima tvoja naprava in ker sem zelo blizu bi si jo zelo rad ogledal.

V kolikor kdo pozna koga ki je nabavil kitajsko peletirko bi rad dobil konkretne informacije o kvaliteti izdelave pelet in kako se obnese ta naprava. Ali se pojavljajo kakšne težave.

Lp. Bojan
lybra

OdgovorNapisal/-a ler » Pe feb 03, 2012 11:19 am

Jaz imam matrico fi200 enako kot iz zgornjega linka (tam ko se prodajajo paletirke). Ko sem jo jaz kupoval jih še ni imel v SLO ampak sem jo naročili iz Nemčije. Cena je pri nas ista oz. mislim, da je še par € cenejša. Ker so na valji kitajski ležaji jih bo najverjetneje treba zamenjati. Za paletirko imam kupljen 5.5kW motor z 1450 obrtov/min (to je tam na meji, skoraj malo malo za tako matrico -> matrica - 200mm, 7,5kw (10,2cv), 230kg/h). Sprva sem imel v mislih, da bi obrate zmanjšal z frekvenčnikom. Na ta način bi lahko zelo natančno dosegel potrebne obrate, vendar je ta igračka predraga. Zato imam sedaj izvedeno z jermenico - pogonski del mislim, da 80mm, gnani del 260mm (točne dimenzije bom še pogledal). Cena za jermenici z vložki pride cca. 180€ (SKF). Tako dobim obrate na gredi matrice 450 obratov/min. Na gredi fi40mm imam dva ležaja, enega UCFL 208 in enega UCFL 208 predelanega z konusnim (stožičastim) ležajem zaradi obremenitve valjev pri stiskanju na matrici. Za ohišje sem uporabil debelostenko cev f229x10mm. Paletirko moram samo še sestavit, vse ima že narejeno samo mi zmanjkuje časa. Ko bom kaj napredoval pri izgradnji poslikam.

Ker sem že v enem izmed prejšnjih postov napisal mi bo vse skupaj prišlo skoraj toliko kot tista kitajska. Sprva je bilo na začetku zastavljanja projekta dokaj enostavno, kasneje pa se je izkazalo, da ni ravno tako kot sem mislil na začetku. Vendar takrat, ko sem jaz začel z delom jih še niso imeli v SLO, razno mislim, da MOUS inport ali nekaj takega, v tujini pa so bile predrage. Ko na koncu seštejem ure dela, iskanje primernih materialov, veliko neprespanih noči na internetu, denar in konstruiranje niti pod razno se ne more primerjati z ceno kupljene saj za malo truda dobiš novo kitajsko paletirko brez kakršnih muk. Za kvaliteto ne vem, sem pa pri istemu uvozniku pred 3 leti kupil vibrirno ploščo in vibrirno iglo in moram reči, da sem zelo zadovoljen saj do danes še vse dela pa sem že veliko ur naredil z temi stroji.
ler

OdgovorNapisal/-a lybra » Pe feb 03, 2012 2:20 pm

Pozdravljeni!

Odgovor Leru.

Iz tvojega zapisa je razvidno da si kupil matrico in valje, ostalo boš izdelal sam. Če sem prav zastopil boš zmanjšal vrtljaje samo z jermeco in tako bodo vrtljaji na gredi valjev ki se bodo kotalili po matrici cca 500 vrt/min. Če je to res menim da je ta hitrost prevelika.
Imam pa še en cenik peletirk. Na ceno je potrebno dodati še poštnino 100 eur ter ddv. Ali ima kdo že to paletirko in kako se obnese.

Lp. Bojan
lybra

Naslednja

Vrni se na Samogradnje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov