Seznam forumov   Pomoč  
Registriraj se!  Prijava
Seznam forumov Izkoriščanje energije vetra Domače "vetrnice"

Alternator 24V

Ali ste se lotili samo gradnje in bi se radi pohvalili z vašim izdelkom ? Ali imate ideje, ki bi jih delili z ostalimi? Pišite o tem tukaj.

Alternator 24V

OdgovorNapisal/-a solomojster » To nov 16, 2010 11:48 am

Ali je možno, alternator 24 V na sliki, predelat v generator z trajnimi magneti?
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.Prosimo PRIJAVITE / REGISTRIRAJETE se!
solomojster

Kraj: NOVA GORICA

Re: Alternator 24V

OdgovorNapisal/-a iskra » To nov 16, 2010 2:21 pm

Je , samo ni to najboljša rešitev. Alternator ima precej pomanjkljivosti kot generator . Za kaj pa bi ga uporabil ?
iskra

Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a solomojster » To nov 16, 2010 9:29 pm

Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.Prosimo PRIJAVITE / REGISTRIRAJETE se!
solomojster

OdgovorNapisal/-a iskra » To nov 16, 2010 10:20 pm

:shake: Ta link je res dober . Za vetrno sem ga dostikrat "pogledal" .
Sicer sem se odločil za magnetni generator (le da so tuljave brez jedra ) in imam dva diska z magneti. Tako lahko tudi šibkejši veter proizvaja energijo (sicer zelo malo , ampak zadosti , da vsaj poniči samo-praznjenje akumulatorjev).
Alternator pa mi bo služil za bolj "ludi" eksperiment. Verjetno ne bo preživel :truga: , vendar alternativci moramo vedno težiti k neodvisnosti ;) . Če uspe - poročam :D . V vsakem slučaju to ne konča :tclose: tako... ;)
iskra

OdgovorNapisal/-a solomojster » Sr nov 17, 2010 8:35 am

iskra je napisal/-a: Sicer sem se odločil za magnetni generator (le da so tuljave brez jedra ) in imam dva diska z magneti.

Nam lahko to malo pojasniš?
solomojster

OdgovorNapisal/-a iskra » Sr nov 17, 2010 12:58 pm

solomojster je napisal/-a:
iskra je napisal/-a: Sicer sem se odločil za magnetni generator (le da so tuljave brez jedra ) in imam dva diska z magneti.

Nam lahko to malo pojasniš?

Bom , pa tudi napraviti (dokončati ga moram) saj mislim , da je kljub vsemu v vetrni energiji tudi nekaj profita ;) (če vetrno napravimo sami...)
iskra

OdgovorNapisal/-a zamot1 » Če feb 10, 2011 10:07 pm

Pričakujem en kup pripomb na tole, samo mi lahko verjamete da nisem pod "gasom" :cik:

Zaenkrat toliko.
LP Zamot
Zadnjič spremenil zamot1, dne Po feb 28, 2011 10:28 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
zamot1

OdgovorNapisal/-a iskra » Če feb 10, 2011 10:58 pm

zamot1 je napisal/-a:Včasih so na marostu (barju pri Lj) rekli "počasi sežaba kolje" in tudi jaz ob eksperimentih z generatorji (kitajček in direkt drive motor -DDM- od PS)prihajam do nekaterih spoznaj ki ste jih samograditelji z dalšim stažem najbrž že dali skozi in bom zato čisto direktno usekal naslednje: s preklapalnjem navitij pri DDM (število polov) glede na napetost in neposredno glede na število obratov ki jih diktira hitrost vetra sem dobil zadovoljive rezultate - bom pripel vezavo ko jo malo lepše narišem- pojavlja se mi problem zaviranja zaradi velikega toka in velikega FI ja generatorja (navor)-DDMja. Iz tega sledi da bi imel raje generator ki da od sebe večjo napetost in manjši tok, s preklaplanji naviti pa bi pri različnih hitrostih držal napetost v nekem manjšem območju ker z mojo vezavo prva stopnja razdeli špule na polovico, druga stopnja pa to še enkrat na polovico.Če bo tole kdo razumel :sajonara: . Večjo napetost in manjši tok bi nato s trfojem spravil na neko uporabno voltažo za polnenje akusov preko regulatorja IVT (vhodna U od 9-60V dc 30A, ga že imam in dela super je pa drag 180€). Na trfoju pa tudi ni kakšnih večjih izgub. Generator naj bi imel tako kot DDM trifazno navitje na 36 zračnih špulah (12 na fazo) in napetost do 240V ac pri toku 1A (približno 240w moči pri polnih obratih 4x 60V x 1A), lahko pa gremo z napetostjo še višje in dol s tokom samo napetost mora biti deljiva z 4.
Pričakujem en kup pripomb na tole, samo mi lahko verjamete da nisem pod "gasom" :cik:

Zaenkrat toliko.
LP Zamot
:hmm: Lahko , čeprav sam ne vidim potrebe po tem, saj pri naših vetrcih je le en problem-- jih ni in ko so so precej švoh... Ali drugače rečeno problem imamo ker večino časa imamo veter manjših brzin in posledično prenizke napetosti iz generatorja. Torej če piha veter precej enakomerno , bi se tvoj način izšel (drug problem je moč) . Glede trafota mi ne preveč diši , saj menim da ni potrebe zanj... namreč za pravilno polnjene accujev mora poskrbeti elektronika ;) ...Kot sem napisal na onem drugem forumu ** Na ZAPRTEM DELU pa bi raje uporabil ultrakondenzatorje saj so po svoje naravnost idealni za take alternativne vire...
No regulacijo hitrosti vrtenja generatorja (pravzaprav zaščito vetrne elektrarne) pa se da doseči tudi na drugačen način..
Za vetrno elektrarno (samogradnja) pa se mi zdi najprimernejši magnetni generator s samo stoječimi navitji (stator) in dvema magnetnimi diski ... (nimamo zelo nevarnih tresljajev in že pri najmanjšem vetru se vetrnica začne vrteti..)
iskra

OdgovorNapisal/-a admin » Pe feb 11, 2011 12:24 am

[adpartner1][/adpartner1]
http://net-prom.si
Uporabniški avatar
admin
Site Admin

Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a zamot1 » Pe feb 11, 2011 12:23 pm

Bom probal pripeti vezavo generatorja in logike, mogoče bo komu sinla še kakšna ideja!
Zadnjič spremenil zamot1, dne Ne feb 27, 2011 10:39 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
zamot1

OdgovorNapisal/-a zamot1 » Pe feb 11, 2011 11:26 pm

Bom poizkusil razložiti zakaj taka vezava:
Pri mali hitrosti vetra in posledično malih obratih genertorja (30/min) dobim že napetost cca 17V kar je že kar dovolj za polnenje akusa, seveda je temu primerno majhen tudi polnini tok. Z večanjem hitrosti vetra in števila obratov se veča tudi napetost in ko ta doseže 50V se mi navitje z vklopom (set RA) releja RA prepolovi (tudi napetost ki pa ne sme pasti pod 20V ker drugače pride do reseta RA) in lahko pride do povečanja polnilnega toka za kar poskrbi regulator polnenja ker je napetost okoli 30 V. Ob naraščanju hitrosti vetra in obratov ponovno pride napetost do višine 55V kar je pogoj za drugo prepolovitev navitja z setiranjem RB IN RC relejev ( pogoj je tudi da je setiran RA) in imam spet za polovico nižjo napetost in še dvakrat večji tok se lahko potegne iz generatorja. Zaradi zaščite regulatorja ki lahko na vhodu dobi max 60V moram paziti pri trenutnem eksperimentirajnju da ga ne skurim. Ker trenutno generator poganjam z vrtalnikom ki ga reguliram z svetlobnim regulatorjem v zadni stopnji ne morem dobiti nekih rezultatov ker mi vrtalnik "počepne" zaradi premalo moči tako da spet nimam čisto ekzaktnih rezultatov kar se obremenitev tiče. Pri majhniobremenitvi mi to dela tako kot sem pričakoval mi je pa kristalno jasno da tak generator ni primeren za vetrno o taki vezavi in preklapanju navitij pa bi se dalo še kaj dorečt!
LP Zamot
zamot1

OdgovorNapisal/-a iskra » Pe feb 11, 2011 11:32 pm

OK , to bo v redu (z tvojo vezavo bi moralo delati tako kot si napisal) Samo še vedno imamo problem z polnilnim tokom . Torej napetost držimo v predpisanih mejah , ne glede na hitrost vetra , povečuje pa se nam tok generatorja.... :hmm: Mimogrede , napetost lahko držimo v "predpisani" tudi z izvedbo same vetrne (vsaj jaz sem to upošteval ) s odmikom elise iz osi vetra. Z naraščanjem hitrosti vetra , se poveča tudi sila na eliso , s posebno izvedbo vetrne , pa dosežemo , da se elisa ob določeni obremenitvi obrača iz osi vetra.. Namreč paziti moramo tudi na obodno hitrost elise , saj ta kmalu preseže zvočno :predam: . V tvojem primeru bi hitrost vrtenja elise presegla maksimalno za kar 4 kratnik... (predpostavljam , da je vetrna napravljena za maksimalen izkoristek vetra..)
Bolj logično bi mi bilo (lahko pa se tudi motim) če bi kombinirali..
Recimo zaradi izkoriščanja vetra pri majhnih hitrostih , povečamo število ovojev (več tuljav vežemo zaporedno )
Pri normalni hitrosti vetra vežemo polovico tuljav vzporedno (RA kontaktor) in držimo maksimalno hitrost z odmikom elise iz osi vetra..
s tem bi verjetno močno povečali življenjsko dobo vetrnice ;)
aha , sedaj ko si dodal nov odgovor , bo verjetno še bolj jasna potreba po kombinirani "verziji"
iskra

OdgovorNapisal/-a zamot1 » So feb 12, 2011 10:08 am

Pozabljaš da jaz delam z savonuisko! Ta moja vezava je grob "menjalnik" za prilagajanje napetosti napram številu obratov in sigurno zmanšuje pretvorbo vetrne energije v nekoristno toploto.Z vezavo navitij vzporedno se lahko poveča tokovna obremenitev generatorja- to pa naj bi zagotovil regulator polnenja in mislim da to oba dobro veva.
To in generator ki bo delal z "visoko" napetostjo in majhnim tokom ki manj zavira turbino in uporabo trafota bom pa še naštudiral bolj u potankosti ( v mislih imam tudi flay back trafo? ga še ne razumem čist dobro)
LP Zamot
zamot1

OdgovorNapisal/-a iskra » So feb 12, 2011 8:15 pm

zamot1 je napisal/-a:Pozabljaš da jaz delam z savonuisko! Ta moja vezava je grob "menjalnik" za prilagajanje napetosti napram številu obratov in sigurno zmanšuje pretvorbo vetrne energije v nekoristno toploto.Z vezavo navitij vzporedno se lahko poveča tokovna obremenitev generatorja- to pa naj bi zagotovil regulator polnenja in mislim da to oba dobro veva.
To in generator ki bo delal z "visoko" napetostjo in majhnim tokom ki manj zavira turbino in uporabo trafota bom pa še naštudiral bolj u potankosti ( v mislih imam tudi flay back trafo? ga še ne razumem čist dobro)
LP Zamot
Ups to pa sem spregledal. :hmm: Vraga vidim da bo res treba enkrat končati to vetrno .Zamot si pa izbral najslabšo varianto vetrne za proizvodnjo elektrike :ksmile:
Ta tip pride bolj za kake črpalke vode....
iskra

OdgovorNapisal/-a zamot1 » So feb 12, 2011 10:44 pm

Do sedaj sem nameril do 200 ob/min pri max hirost vetra cca 20 km/h več pa še ni pihal pri meni odkar imam meteorološko. Za moje izživlajne bo čist dovolj in če iz tega kaj ven spravim sem :ksmile:
Se pa "turbine" ne sliši in montaža je čist enostavna, iz slike se vidi kje je namontirana.
Super magnete moram še dokupit ( eden se mi je sesu pri montaži, mal nerodnosti pa sta skup skočila) potem pa pride na vrsto VN generator z zračnimi navitji (AFPM ) in odcepi za preklaplanje, mogoče bo dovol tudi zvezda trikot, bom še videl.Saj tak generator se da namontirat tud na drugačno vetrenjačo ampak tam so bolj mehanski problemi ki pa jih strojniki na njihovem forumu rešujejo
Se vidimo in slišimo v naslednji vojni.

LP Zamot
zamot1

Naslednja

Vrni se na Domače "vetrnice"

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost