Danes je Sr apr 16, 2014 12:23 pm

Časovni pas: UTC + 2 ur

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 12 prispevkov ] 
  Pogled tiskanja Prejšnja tema | Naslednja tema 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: SOLARNI KOLEKTOR ZA TOPLO VODO, koliko ima smisla?
OdgovorObjavljeno: Ne jan 13, 2013 8:36 pm 
Odsoten

Kraj: MARIBOR
Sicer nisem hotel odpirati nove teme, ampak nisem nikjer zasledil nix podobnega.

V planu imam drugo fazo adaptacije sistema ogrevanja. Prvo sem rešil z peletnim gorilnikom, ki pridno greje z zelo majhno porabo, ampak se mi zdi, da bo to za poleti malce tak tak, ker mi ni za kurit po nepotrebnem.

Vglavnem, v planu imam sestavljanje nekaj kvadratov velikega solarnega kolektorja, ki bo ogreval vodo v 300l zalogovniku (beri bojler, ki ga sedaj segreva peč), edino ne vem točno, kako to priklopit, da bo efektivno. Če je kdo sestavljal kaj podobnega temu na slikah ali ma kakšne izkušnje s temi stvarmi se toplo priporočam.

Računam, da bo kompletna investicija nekje 200€, obtočno črpalko že imam, Al trake širine 200mm tudi, bakrene cevi še grem iskat, edina stvar ki me muču, ali bo voda kot medij prenašanja toplote zadosti, kolikšne bodo izgube in na kakšno temperaturo lahko računam s tem??

Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.Prosimo PRIJAVITE / REGISTRIRAJETE se!

Na vrh

Naslov prispevka: Re: SOLARNI KOLEKTOR ZA TOPLO VODO, koliko ima smisla?
OdgovorObjavljeno: Ne jan 13, 2013 9:09 pm 
Odsoten
Site Admin
Uporabniški avatar

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po jan 14, 2013 7:24 am 
Odsoten

Kraj: NOVA GORICA
Koliko spiral ima 300 l bojler?
Kakšne temperature lahko pričakuješ je napisano tule;
http://www.builditsolar.com/Experimenta ... perCol.htm
No nekaj meritev je tukaj .
Pri Colorju so baje delali odlično barvo za absorber.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po jan 14, 2013 8:25 am 
Odsoten

solomojster je napisal/-a:
Koliko spiral ima 300 l bojler?
Kakšne temperature lahko pričakuješ je napisano tule;
http://www.builditsolar.com/Experimenta ... perCol.htm
No nekaj meritev je tukaj .
Pri Colorju so baje delali odlično barvo za absorber.

mojster, hvala...

točno takšne podatke sem iskal... drugače ima bojler 2 špirale, ki so vezane trenutno vse na peč, kr nima smisla da sam na eno grejem... Študiram pa, da bom stvar vzel narazen, vezal ločeno in peč uporabljal čez poletje kot dodatni suply, al pa da pred dotokom na glavnem vodu dam T komad, ventile in nardim ali eno ali drugo, to se še nisem odločil.

Sestavljat mam pa plan vsaj 6 m2 panel, ki ga lahko ob hiši orng pritrdim, pa da ga pol glede na sonce obračam... Kolega mi že sestavlja elektroniko, pač par picov pa tega, da se bo vsako uro obrno za eno konstanto, se pravi, če ma kot obračanja tam nekje 130°, ga bo v 8× prestavo recimo za 15°, in ta stvar deluje na čisti logiki, edin zraven bo treba stat pa videt kdaj je sonce kje...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po jan 14, 2013 3:22 pm 
Odsoten

Ponavadi imamo v spodnji spirali glikol .Ni pa nujno.Je pa z takim sistemom možno v zimskem sončnem dnevu dosečt temperaturo bojlerja tudi čez 55 stopinj.(tinox 7.5m2 brez sledenja)Na delno oblačen dan lahko dvignemo temperaturo iz 11 stopinj na 30.Najslabša varjanta je ,da jeseni spustimo vodo ven in čakamo pomlad.Kolegu z pici sporoči še možnost umikanja kolektorja na vzhod ob doseženi temperaturi.Pa naj se pojavi tu ,ker nas itak vse zanima. :buter:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So jan 19, 2013 9:32 am 
Odsoten

to se strinjam, da je definitivno boljši glikol, samo imam sedaj en manjši problemček... Ni mi logično, kako hitro segreti 300l vode, če imamo v spodnjem glikol, zunaj recimo -3°C , špirala ki jo ogreva peč pa veliko cca. 1/3 od bojlerja, 2/3 pa je spodnja, na katero bi naj šel glikol... mislim da sem potem bolj v minusu kot v plusu in bi zaradi tega raje čez zimo vodo ven spuščal (moja tupa misel)...

stvar bo drugače prostostoječa na strehi od garaže, ene 6 m2 vlko, pa notr ene 25m bakrene kače z ALU ploščami za povečavo prenosa temperature, se pravi ene 100€ bakra, 25€ aluminija, pleksi strešna kritina valovita, ohišje iz OSB plošč pa konstrukcija (meni najmanjši problem). pol pa :lift:

ewo, tu pa še ideja konstrukcije...

Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.Prosimo PRIJAVITE / REGISTRIRAJETE se!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To jan 22, 2013 6:48 am 
Odsoten

Pri meni je voda v zgornjem delu pogreta v parih minutah.Ko senzor zana da tople vode ni ,preklopni ventil obrne iz 30 stopijn dvigne na 70 in vodo pogreje v parih minutah.Je pa res ,da moja peč nima kotlovske vode.(samo spirala okrog komore)

Kje boš imel vpet lok ?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To jan 22, 2013 7:23 am 
Odsoten

ok, si me dobo :) good one...

Skica je narejena na hitro, jaz take stvari raje delam tak, da letim skozi delavnico, koncno stvar mam pa v glavi pa iscem stvari k mi pridejo v postev.

celotna konstrukcija bo na slemenu garaze, lok in vse bo pritrjen na trame od strehe, will see ;) studiram, ce bi dal glikol v zgornjo spiralo, bojlerja zaj sigurno ne bom menjaval, too much money.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če jan 24, 2013 12:37 pm 
Odsoten

Kraj: Sežana
Je še ena možnost. Zunanji izmenjevalec. Sicer rabimo kako črpalko več , smo pa potem neodvisni od bojlerja (lahko uporabimo cenene ki so brez spirale ).
Priloga:
cenik-danfoss-prenosniki.pdf

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če jan 24, 2013 7:58 pm 
Odsoten

http://www.builditsolar.com/Projects/Wa ... irLine.htm :kaffe:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Ne jan 27, 2013 9:36 am 
Odsoten

solomojster je napisal/-a:
http://www.builditsolar.com/Projects/WaterHeating/DBAirLine/DBAirLine.htm :kaffe:

To mi je pa novo...

A komu rata, da mi razloži, kaj je bistvo tega povratnega voda (draining pipe), kr mi ni najbolj logično, zakaj bi zrak spuščal vmes pa vprašanje kaj vse bi moral premrdat na vodovodnih napeljavah, da bi kaj takega lahko sprovedo.

Drugače mam pa fajn močn el. motor na 24V, ki je toliko močn, da mi bo vse obračal. ležajeno bo pa vse skupaj na 1 točko, na vrhu bo krogla iz ležaja, dimenzije tam cca 30mm, in ta vse nosi in omogoča najmanjšo možno silo za obračanje.

dalje bom pa študiral, ko pogruntam, kak gorilnik za pelete poštimat, kr mi ga ne spiha prav, pol pa ga zabije ko bi moral ponovno prižgat.

ENJOI :strom:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po jan 28, 2013 7:35 am 
Odsoten

Če imaš pod slemenom v garaži temperaturo nad 0 stopinj si lahko omisliš izlivno posodo ustreznega volumna v katero se bo izlivala voda iz kolektorjev , ko temperatura pade pod nič oziroma, ko bo temperatura v zalogovniku dovolj ogreta.Umikala se bo tudi ob izpadu elektrike.POnavadi je izlivna posoda na "toplem"v prostoru in nekoliko nižje od kolektorjev.Tudi kolektorji morajo biti tako izdelani, da v njih voda ne zastaja ,ampak vsa voda iz njih odteče.Tudi nagnjeni morajo biti tako.
http://www.youtube.com/watch?v=kUtJFyv4dao
Poglej v google pod "drain back" ali pa Franc Stroj.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 12 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 2 ur

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Pojdi na: